2009 Trophy Winners

 
Brass
BETA SIGMA PHI TROPHYJustin Hickmott
 
Choral
LILLIAN POPKIN MEMORIAL TROPHYBetty Gibson Grades 3 - 6
 
Dance
AL GILBERT MEMORIAL TROPHYKatey Rogowsky
BRANDON SCHOOL OF DANCE JUNIOR BALLET STUDIESShannon Wiebe
BRANDON SCHOOL OF DANCE JUNIOR BALLET STUDIESShannon Wiebe
DANCE IMAGES AWARD FOR JAZZ Steppin' Time
DANCE IMAGES AWARD FOR LYRICAL JAZZ Brandon Dance Ensemble
DARLENE MOFFAT/EDWARD JONES HIP HOP TROPHY Steppin' Time
ELEANOR MARKS MEMORIAL AWARD Tiana Vasconcelos
INVESTOR'S GROUP TROPHY - STAGE DANCESteppin' Time "Wild, Wild Party"
INVESTORS GROUP TROPHY (SENIOR TAP)(not awarded)
INVESTORS GROUP TROPHY (SENIOR TAP)Steppin' Time "Just Tap"
MECCA PRODUCTIONS COMMUNITY MUSICALS AWARD (12 YEARS & UNDER)Mecca Productions
MECCA PRODUCTIONS COMMUNITY MUSICALS AWARD (13 YEARS & OVER)Mecca Productions
MUSICAL THEATRE AWARD Milaine Lacerte & Laura Bullee
PIROUETTE DANCE AND ACTIVE WEAR TROPHYKatey Rogowsky
REESOR'S JEWELLERS AWARD FOR JAZZSteppin' Time
REESOR'S JEWELLERS AWARD FOR TAPLaurel's School of Dance
ROB ROY AWARD FOR JAZZ Laurel's School of Dance
ROB ROY AWARD FOR TAP Steppin' Time
S.H. BUTTERFIELD MEMORIAL TROPHYJessica Marsh
STEPPIN' TIME AWARD FOR STAGE DANCESteppin' Time
 
Guitar
TED GOOD (1973) LTD> TROPHYZack Grossart
 
Harp
KAYLEIGH BRUGGER MEMORIAL HARP TROPHY(not awarded)
 
Piano
ALMA BROCK-SMITH TROPHY (ADVANCED)CAroline Stitt, Kiersten Stitt, Aidan Shamray & Mitchell Silversides
ANGELE MULLER MEMORIAL TROPHY (JUNIOR)Mia & Mignon Visser
BARKER'S INSURANCE TUDOR BOWL Andrea Arksey
BRANDON UNIVERSITY SCHOOL OF MUSIC TROPHY David Naylor
CREASY PIANOS TROPHYAidan Shamray
ECKHARDT-GRAMATTE CONSERVATORY OF MUSIC TROPHYMaheshver Shunmugan
H.E. PHIPPS TROPHYMadison Haas
HELEN PETTINGER MEMORIAL TROPHYDavis Placatka
JOYCE AND GERALD HARPER TROPHY Hannah Van Santen
MARILYN NICHOLS MEMORIAL TROPHYMitchell Green
ODILE CARON MEMORIAL TROPHY (INTERMEDIATE)Breanna Silversides, Sophie Harasymchuk & Beth Rust
P.A. KENNEDY MEMORIAL TROPHYJarrad Perron
WEST-CAN HUMAN RESOURCE SOLUTIONS CONCERTO CLASS TROPHYDavis Placatka
 
Speech Arts
CLIFF GARDNER TROPHYKaitlyn Payette
KAYE AND G.R. ROWE MEMORIAL TROPHYChristian Heritage Grade 6
KNIGHTS OF COLUMBUS TROPHYLara Klippenstein
 
Strings
ALEX WHYTE MEMORIAL TROPHYHilary Gordon
THOMAS RYLES MEMORIAL TROPHYPhilma Scheepers
VICTOR KRAHN MEMORIAL TROPHYAriel Carrabre
 
Vocal
BRANDON SUN ROSE BOWLSusan Janzen
J.R. REED AND DORIS REED MEMORIAL TROPHYCeline Ross
MECCA PRODUCTIONS MUSICAL THEATRE TROPHYAnnie Pickering
MECCA PRODUCTIONS TROPHYAlex Plante
MILLS FAMILY TROPHYNakeesha Nicol-Samuel
MURIEL BAIN-GUILD MEMORIAL TROPHYVictoria Rust
ORDER OF THE EASTERN STAR TROPHYSabrina Ficek
R.O. WILKIE MEMORIAL TROPHYJolene Drake
RUTH VASCONCELOS MUSICAL THEATRE VOCAL TROPHYChantal Thomson
 
Woodwind
ALBERT JOHNSON MEMORIAL TROPHYSuzu Enns

Past Award Years:
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008