2017 Trophy Winners

 
Brass
BETA SIGMA PHI TROPHYBryant Wahl-Perrin
 
Choral
KAYLEIGH BRUGGER MEMORIAL TROPHYNeelin Concert Choir
LILLIAN POPKIN MEMORIAL TROPHYNouvelles Voix Ecole Harrison (Grades 1 & 2)
 
Dance
AL GILBERT MEMORIAL TROPHYDarby Hiscock
DANCE IMAGES AWARD FOR JAZZ Mignon Visser
DANCE IMAGES AWARD FOR LYRICAL JAZZ Mignon Visser
DARLENE MOFFAT/EDWARD JONES HIP HOP TROPHY Steppin Time "Ride"
E. FRIESEN MEMORIAL BALLET TROPHYAnne Forman
E. FRIESEN MEMORIAL LYRICAL JAZZ TROPHYIsabella Howland
E. FRIESEN MEMORIAL VARIETY TROPHYBrooklyn Stitt
ELEANOR MARKS MEMORIAL AWARD Carter Sherris & Ian Cox
H.T. KAISER MEMORIAL TROPHY FOR FOLK DANCECamilla Hood
INVESTORS GROUP TROPHY - SENIOR TAPSteppin Time "Mangrove"
INVESTORS GROUP TROPHY - STAGE DANCESteppin Time "Too Darn Hot"
MECCA COMMUNITY MUSICALS AWARD - 12 YEARS AND UNDERMecca "School Song"
MECCA COMMUNITY MUSICALS AWARD - 13 YEARS AND OVERSteppin Time "Expressing Yourself"
MECCA PRODUCTIONS AWARD - 12 YEARS AND UNDERNyah Perkin
MUSICAL THEATRE AWARD Aiden Simard & Avery Praznik
PIROUETTE DANCE AND ACTIVE WEAR TROPHYCamilla Hood
REESORS JEWELLERY AWARD FOR JAZZQuincy Thomas
REESORS JEWELLERY AWARD FOR TAPCash Laluk
ROB ROY AWARD FOR JAZZ Sydney Huston
ROB ROY AWARD FOR TAPJalene Moman
S.H. BUTTERFIELD MEMORIAL TROPHYKaitlyn Bacon
STEPPIN TIME AWARD FOR STAGE DANCESteppin Time "Ugh-a-Wug"
 
Guitar
TED GOOD (1973) LTD TROPHYMark Marinic
 
Piano
ALMA BROCK-SMITH TROPHY (ADVANCED)Bonita Shin and Sophie Kim
ANGELE MULLER MEMORIAL TROPHY (JUNIOR)Xavier Pak and Samuel Redekop
BRANDON UNIVERSITY SCHOOL OF MUSIC TROPHY Hailey Anderson
DENIS AND LEA BADIOU TROPHYMing Pan
E. FRIESEN MEMORIAL PIANO CONCERTO TROPHYSophie Kim
ECKHARDT-GRAMATTE CONSERVATORY OF MUSIC TROPHYCaeden Toth
H.E. PHIPPS TROPHYPaige Harris
HELEN PETTINGER MEMORIAL TROPHYDamilola Akintola
JOYCE AND GERALD HARPER TROPHYBella Weatherby-White
MARILYN NICHOLS MEMORIAL TROPHYYuchen Gu
MARK AND CHERYL CRAMER TROPHY Renee Ferguson
ODILE CARON MEMORIAL TROPHY (INTERMEDIATE)Beatrice Gatien and Oksana Iwanchysko
P.A. KENNEDY MEMORIAL TROPHYSophie Kim
SURRIDGES CANADIAN PIANO TROPHYShaelyn Gustafson
SURRIDGES POPULAR PIANO TROPHYLauren Gustafson
WEST-CAN HUMAN RESOURCE SOLUTIONS CONCERTO CLASS TROPHYNot awarded
WESTERN FINANCIAL GROUP TUDOR BOWL Yanik Fillion-Murphy
 
Speech Arts
CLIFF GARDNER TROPHYRuben Janse van Rensburg
KAYE AND G.R. ROWE MEMORIAL TROPHYChristian Heritage Grade 5
KNIGHTS OF COLUMBUS TROPHYAzka Ahmed
 
Strings
ALEX WHYTE MEMORIAL TROPHYPriscilla Lee
THOMAS RYLES MEMORIAL TROPHYFinnegan Ritchford-Burt
VICTOR KRAHN MEMORIAL TROPHYAlanna Hunter
 
Vocal
BRANDON SUN ROSE BOWLKatherine Trussler
HALL-PLATZ FAMILY VOCAL TROPHYChloe Breeden
J.R. REED AND DORIS REED MEMORIAL TROPHYAvery Simard
MECCA PRODUCTIONS MUSICAL THEATRE TROPHYCamilla Hood
MECCA PRODUCTIONS TROPHYPiper McKinnon
MILLS FAMILY TROPHYShelby English
ORDER OF THE EASTERN STAR TROPHYKari Rutherford
R.O. WILKIE MEMORIAL TROPHYAbbey Sawatsky
RUTH VASCONCELOS MUSICAL THEATRE VOCAL TROPHYRebecca Driedger
 
Woodwind
ALBERT JOHNSON MEMORIAL TROPHYJessi Gilchrist

Past Award Years:
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008